BİLECİK PAZARYERİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

PAZARYERİ İSTANBUL’DA İĞNE OYASI RÜZGARI ESTİRDİ

PAZARYERİ  İSTANBUL’DA  İĞNE  OYASI  RÜZGARI  ESTİRDİ

   06-11-201806-11-201806-11-201806-11-201806-11-201806-11-2018 

 

 

 

     

 

 

 

 

            Pazaryeri Halk Eğitimi Merkezi tarafından  hazırlanan “Sandıktan  Günümüze  Modernize  Edilen  İğne  Oyalarımız” isimli sergi, 03 – 05 kasım 2018 tarihleri arasında İstanbul Pendik’te Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezinde açıldı. Sergilenen eski iğne oyaları ve yeni üretilen iğne oyası işler, izleyenlerin hayranlığını kazandı.

Sergide; usta öğretici Nevin BÜYÜK’ün sandıklardan derlediği iğne oyası ile yapılmış yazmalar ve kıyafetler; usta öğretici Zuhal AFŞAR’ın kursiyerleriyle birlikte hazırladıkları ve günümüz şartlarına uyarlanmış üç boyutlu aksesuarlar, fularlar, kolyeler ve küpelerden oluşan işler sergilendi.

 Sergiye Pendik Belediye Başkan yardımcısı Öznur  CANAYAKIN, Pendik İlçe Milli Eğitim şube müdürü Cemile EVKAYA,  İstanbul Bilecikliler Dernek başkanı Oktay TEPE, Penfolk dernek başkanı Mehmet TUKSAL, İst. Küçükelmalılar köyü dernek başkanı Metin AYNİGÜL, İst. Gölpazarlılar dernek başkanı İhsan BİLİR, Kocaeli Bilecikliler dernek yönetimi adına Yusuf PEHLİVAN, Gebze  Çokçapınar  köyü  dernek  başkanı, okul müdürleri, Pendik’te yaşayan Bilecikliler, eski milli folklorcular, Pazaryeri’nden gelen kursiyerler ve halk eğitimi merkezi müdürü katıldı.

         Sergi, Pendik’te faaliyet gösteren Penfolk folklor derneği zeybek ekibinin gösterisi ile başladı. Serginin açılış konuşmasını yapan halk eğitimi merkezi müdürü Sedat BÜYÜK; ‘Eski bir folklorcu olarak geleneksel el sanatlarına önem verdiklerini, bu sanatların içinde oyaların ve özellikle iğne oyalarının özel bir yeri olduğunu, iğne oyasından yapılan işlerin birçok aileye gelir sağladığını söyledi. Pazaryeri’nde 8 yıldır yapılmakta olan, el emeği göz nuru, ilmek ilmek işlenen  iğne oyalarını Pendik’teki Bileciklilerle buluşturmak; Pazaryeri ilçesi ve Bilecik ilini tanıtmak için bu sergiyi düzenlediklerini’ açıklayarak, serginin hazırlanmasında emeği geçen herkesi kutladı. İstanbul Bilecikliler dernek başkanı Oktay TEPE yaptığı konuşmada; ‘Pazaryeri’nin Pendik’te düzenlediği iğne oyası sergisinin, Bileciklileri onurlandırdığını ve bundan büyük mutluluk duyduklarını ve Bilecik’in tanıtımına katkıda bulunduğunu’ söyledi. Serginin kapanış konuşmasını yapan Pendik belediye başkan yardımcısı Öznur CANAYAKIN; Pazaryeri’nde yapılan iğne oyalarının Pendik’te sergilenmesinden memnuniyet duyduklarını, bu eserleri üreten kursiyerleri kutladığını’ söyledi.

         Belediye başkan yardımcısı Öznur CANAYAKIN’a, usta öğretici Zuhal AFŞAR tarafından iğne oyası ile süslenmiş fular hediye edildi. Ayrıca, Bozüyük kent konseyi başkanı Osman TEKELİ tarafından hazırlanan Metristepe plaketi, Osmanlı amblemi ve Bilecik’i tanıtan kitaplar, halk eğitimi merkezi müdürü tarafından protokole hediye edildi.    

Bursa Cd. Hükümet Konağı Pazaryeri Bilecik - 0 228 381 20 24

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.