BİLECİK PAZARYERİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

PAZARYERİ HALK EĞİTİM MERKEZİ´NİN“SANDIKTAN GÜNÜMÜZE İĞNE OYALARI”İSTANBUL’DA SERGİLENECEK

PAZARYERİ HALK EĞİTİM MERKEZİ´NİN“SANDIKTAN GÜNÜMÜZE İĞNE OYALARI”İSTANBUL’DA SERGİLENECEK

         Pazaryeri Halk Eğitimi Merkezi tarafından İstanbul Pendik’te “Sandıktan Günümüze Modernize Edilen İğne Oyalarımız” sergisi açılacak. Sergi,03 – 05 kasım 2018 tarihlerinde Pendik Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezinde izleyenlerin beğenisine sunulacak.

         Düzenlenecek  olan sergi ile ilgili açıklama yapan Pazaryeri Halk Eğitimi Merkezi Müdürü ve milli folklorcu Sedat Büyük; ‘Geleneksel  el sanatlarına önem verdiklerini, sandıklardan derlenen iğne oyası ürünlerle birlikte Pazaryeri ilçemizdeki kursiyerlerimiz tarafından üretilen el emeği ürünlerini, Pendik ve çevresinde bulunan Bileciklilerle buluşturmak istediklerini söyledi. Bu sergi ile el sanatları usta öğreticisi Nevin Büyük’ün, sandıklardan derleyerek oluşturduğu iğne oyaları koleksiyonundan oluşan  krep örtü ve yazmaları  ile iğne oyası usta öğreticisi Zuhal Afşar’ın kursiyerleri tarafından hazırlanarak günümüze uyarlanan iğne oyası kolyeler, küpeler, fularlar, tespihler, namaz  örtmeleri ve tülbentlerden oluşan eserlerin sergileneceğini; Anadolu topraklarının geçmişinden süzülerek gelen ve buram buram Anadolu kokan geleneksel el sanatlarının günümüzde de yaygınlaştırılmasını, el emeğinin değerlendirilmesine katkıda bulunarak genç nesillere sevdirmek; çömleği, helvası, bozası, şerbetçi otu ve 6 adet göletiyle meşhur olan Pazaryeri’ni; Şeyh Edebalı’nın diyarı olan kuruluşun ve kurtuluşun beşiği, mermeri ile meşhur, Türkiye’de dört  bölgeyi birleştiren tek il olan Bilecik’i tanıtmak istediklerini’ belirtti.  

25-10-2018

Bursa Cd. Hükümet Konağı Pazaryeri Bilecik - 0 228 381 20 24

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.